Piękny ogród – architektura krajobrazu

Ogród to marzenie raczej każdego człowieka. Odizolowanie, nawet na najmniejszej powierzchni pozwala na ucieczkę od otaczającej na co dzień rzeczywistości. Nie każdy jednak może cieszyć się z takich funkcjonalnych udogodnień. Pięknie zaprojektowany ogród, a późniejszy efekt, który przerośnie najśmielsze oczekiwania to bardzo często ciężki orzech do zgryzienia.

Najczęściej popełnianym błędem jest brak planu, który w momencie większych inwestycji jest po prostu konieczny. Projektując ogród marzeń nie można zapominać o:

  • Przyszłych czynnościach, które będą w nim wykonywane. Należy uwzględnić dosłownie wszystko. W momencie, gdy rodzina ma dzieci – trzeba wyodrębnić stosowny teren, który będzie przeznaczony na zabawę.

    Jeśli zamierzamy w nim odpoczywać godzinami – zastanówmy się nad meblami, które nam to umożliwią i miejscem w którym można je umiejscowić;

  • Ogród to ciężka praca. Zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że teren jest nieodpowiedni do położenia np. sztucznej trawy. Trzeba to wszystko sprawdzić przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek nawierzchnie, typu kostka brukowa.

    Warto także dokonać analizy, która pozwoli ułożyć plan instalacji elektrycznych (np. pod oświetlenie nocne, czy też możliwości podłączenia koniecznych sprzętów);

  • W późniejszym etapie można śmiało przejść do zagospodarowania terenu roślinami, drzewami i innymi naturalnymi dekoracjami. Szczególnie mocno w projektowaniu ogrodów przydadzą się inspiracje z internetu, które pozwolą zaoszczędzić czas, pieniądze, a jednocześnie sprawić, że ogród będzie unikalny;

Pozostaje cieszyć się z osiągniętych efektów. Warto pamiętać o końcowym wzbogaceniu terenu o parasole, dzięki którym korzystanie z ogrodu będzie bardziej komfortowe lub o grilla, który umożliwi realizowanie smacznych wieczorów.