Czym jest anoreksja?

Zaburzenia odżywiania to choroby, które nie tylko dotyczą ciała, ale również psychiki. Obsesyjne myślenie o kaloriach i dążenie do bycia szczupłym sprawia, że z naszym organizmem zaczynają dziać się złe rzeczy. Jedną z chorób związaną z zaburzeniami odżywiania jest anoreksja. Anoreksja to inaczej jadłowstręt psychiczny.

Osoba cierpiąca na tę chorobę dąży do utraty masy ciała, nawet jeśli waży już poniżej normy. Przyglądanie się swojemu ciału w lustrze i brak samoakceptacji prowadzi do nieustannego odchudzania, ograniczania posiłków oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych w obawie przed przytyciem. Niedowaga może wyrządzić poważne szkody w obrębie naszego organizmu. Ciało staje się osłabione, a odporność spada, zatem nietrudno o różnego rodzaju choroby.

Pojawiają się kłopoty z koncentracją w szkole i w relacjach z innymi ludźmi, ponieważ myśli nieustannie krążą wokół nieprzybrania na wadze. Z powodu niedowagi dziewczyny przestają miesiączkować. Osłabienie organizmu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet śmierci. Z danych medycznych wynika, że nieleczona anoreksja skutkuje śmiercią w 10% przypadków.