Zasady urządzania salonu

Salon to szczególne miejsce, które charakteryzuje się bardzo wielorakim przeznaczeniem. Dla niektórych jest to miejsce odpoczynku przed telewizorem, dla innych są to spotkania w rodzinnym gronie. Nieważne jakie funkcje zostają spełnione w tymże pomieszczeniu, istnieje kilka żelaznych zasad, które pozwolą na poprawne urządzenie w zgodzie z obowiązującymi normami i zaleceniami architektów:

 • Jeżeli chodzi o kominek – powinien on charakteryzować się usytuowaniem w centralnym miejscu pokoju.

  Nie chodzi tu nawet o funkcje wizerunkowe, ale o to, że w taki sposób wydobywa się możliwie najwięcej ciepła, nic nie ucieka na zewnętrz. Sam wygląd i rozmiar domowego ogniska jest kwestią sporną. Panująca moda na minimalizm odchodzi od tradycyjnych, dużych i masywnych palenisk.

  W momencie jednak, gdy jest to źródło energii cieplnej – ciężko tłumaczyć się dostosowaniem do panujących trendów;

 • Telewizor w salonie to już tradycja, szczególnie jeżeli mamy na myśli polskie mieszkania i domy. Nic dziwnego, jest to przedmiot, służący głównie odpoczynkowi i rozrywce. Należy jednak pamiętać, że pomimo wszystkiego nie powinien on być centralnym punktem, wokół którego skupiają się wszelkie meble;
 • Pokój dzienny powinien być urządzony w taki sposób, aby każdy odnalazł w nim swoje miejsce.

  Nie chodzi tutaj o to, aby mieć swoje podpisane krzesło, czy fotel. Projektując taką przestrzeń trzeba jednak zwracać uwagę na przykład na wiek domowników. Inne meble kupuje się dla starszych (np.

  wygodny, duży fotel), a inne dla młodzieży (wystarczą pufy lub duży narożnik);

 • Salon to coraz częściej pomieszczenie automatycznie kojarzone z kuchnią i jadalnią. Nie warto jednak od razu przekonywać się do projektów, które są realizowane przez większość inwestorów. Przede wszystkim trzeba myśleć o swoich potrzebach.

  Raczej gorzej ten trend znajduje swoje zastosowanie w obszarze dużej rodziny, gdzie ciężko jest pogodzić gotowanie i oglądanie filmów.

.