Polskie prawo a papiery wartościowe

W zależności od danego systemu prawnego, w którym funkcjonuje giełda, różnić będą się wszelkie regulacje, na mocy których funkcjonują papiery wartościowe.Wyróżnić można trzy podstawowe typy systemów prawnych dla regulacji papierów wartościowych.
Przeczytaj również: Maklerzy papierów wartościowych
Jest to typ anglosaski, romański oraz germański. W Polsce stosowany jest, z drobnymi modyfikacjami, system germański.
Przeczytaj również: Polska funduszowym rajem?
Podstawą polskiego systemu prawnego dla regulacji obrotów papierami wartościowymi jest kodeks cywilny. Konkretne rodzaje papierów wartościowych są natomiast regulowane poprzez ustawy.
Przeczytaj również: Literatura dla maklerów
W polskim kodeksie cywilnym nie zdefiniowano, aby papiery wartościowe mogły być emitowane jedynie na podstawie akualnie obowiązujących ustaw. Jednak jak uważa wielu prawników i ekonomistów zasada taka powinna być przestrzegana, gdyż wskazują na to inne wymogi formalne.
Według polskiego prawa papierami wartościowymi są m.in.
akcje, prawa do akcji, obligacje, listy zastawne, prawa do poboru oraz certyfikaty inwestycyjne.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Chirurgiczne usunięcie wiszących brodawek – kiedy jest niezbędne?
Wprowadzenie do tematu wiszących brodawek pozwala zrozumieć istotę problemu oraz przyczyny ich powstawania. Wiszące brodawki to zmiany skórne, które mogą być wynikiem zarażenia wirusem HPV, podeszłego wieku czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Interwencja chirurgiczna staje się konieczna w przypadku

Jabłoń ananas – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jabłoń ananasowa to roślina, która zyskuje popularność dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi i smakowi owoców. Uprawa tej odmiany w ogrodzie przynosi liczne korzyści, takie jak oryginalne owoce oraz dekoracyjny charakter. Warto zwrócić uwagę na jabłoń ananasową, aby wzbogacić swój ogród o interesując