Polskie prawo a papiery wartościowe

W zależności od danego systemu prawnego, w którym funkcjonuje giełda, różnić będą się wszelkie regulacje, na mocy których funkcjonują papiery wartościowe.Wyróżnić można trzy podstawowe typy systemów prawnych dla regulacji papierów wartościowych.
Jest to typ anglosaski, romański oraz germański. W Polsce stosowany jest, z drobnymi modyfikacjami, system germański.
Podstawą polskiego systemu prawnego dla regulacji obrotów papierami wartościowymi jest kodeks cywilny. Konkretne rodzaje papierów wartościowych są natomiast regulowane poprzez ustawy.
W polskim kodeksie cywilnym nie zdefiniowano, aby papiery wartościowe mogły być emitowane jedynie na podstawie akualnie obowiązujących ustaw. Jednak jak uważa wielu prawników i ekonomistów zasada taka powinna być przestrzegana, gdyż wskazują na to inne wymogi formalne.
Według polskiego prawa papierami wartościowymi są m.in.
akcje, prawa do akcji, obligacje, listy zastawne, prawa do poboru oraz certyfikaty inwestycyjne.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

W jaki sposób coaching może wspierać proces rekrutacji w executive search?
Coaching w kontekście rekrutacji odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu i selekcji najlepszych kandydatów. Dzięki technikom coachingowym rekruterzy zyskują lepsze zrozumienie potrzeb klientów oraz oczekiwań osób aplikujących. To podejście wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego, przynosząc korzyś

Optymalny plan wyglądu i budowy domu
Założyłeś rodzinę. Brakuje wam miejsca do mieszkania. Planujecie mieć dziecko. Chcesz wybudować sobie dom. Marzycie z żoną o pięknym miejscu z ogródkiem, gdzie moglibyście razem z najbliższymi spędzić najpiękniejsze chwile swojego życia? Nie znasz się na tym? Nie wiesz, jaki dom będzie dla was najod