Nieopodatkowane fundusze amerykańskie

Od 2010 roku osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze amerykańskie mogły obserwować spór między Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company, który inwestuje w polskie spółki, a rodzimym fiskusem. Chodziło tu o zwrot nadpłaty podatku od dywidend za lata 2005-2006.
Przeczytaj również: Maklerzy papierów wartościowych
Urząd nie zgodził się na zwrot. Dziś Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie jest do zgodne z prawem.
Przeczytaj również: Polska funduszowym rajem?
Według sądu pobieranie podatku z tytułu dywidend byłby niezgodne z prawem swobodnego przepływu kapitału. Dzieje się tak dlatego, że fundusz amerykański działa na bardzo podobnych zasadach jak polskie fundusze inwestycyjne.
Przeczytaj również: Literatura dla maklerów
Negatywnie o odmowie fiskusa wypowiedział się też – już na początku kwietnia – Trybunał Sprawiedliwości, do którego trafiła sprawa. W polskim prawie fundusze spoza UE, które inwestują w akcje polskich spółek są wprawdzie zobowiązane do zapłacenia podatku od dywident, jednak nie w momencie, gdy mają siedzibę w Polsce.
Tak było właśnie w tym przypadku. Dzięki temu amerykańskie fundusze inwestycyjne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Chirurgiczne usunięcie wiszących brodawek – kiedy jest niezbędne?
Wprowadzenie do tematu wiszących brodawek pozwala zrozumieć istotę problemu oraz przyczyny ich powstawania. Wiszące brodawki to zmiany skórne, które mogą być wynikiem zarażenia wirusem HPV, podeszłego wieku czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Interwencja chirurgiczna staje się konieczna w przypadku

Jabłoń ananas – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jabłoń ananasowa to roślina, która zyskuje popularność dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi i smakowi owoców. Uprawa tej odmiany w ogrodzie przynosi liczne korzyści, takie jak oryginalne owoce oraz dekoracyjny charakter. Warto zwrócić uwagę na jabłoń ananasową, aby wzbogacić swój ogród o interesując