Nieopodatkowane fundusze amerykańskie

Od 2010 roku osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze amerykańskie mogły obserwować spór między Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company, który inwestuje w polskie spółki, a rodzimym fiskusem. Chodziło tu o zwrot nadpłaty podatku od dywidend za lata 2005-2006.
Urząd nie zgodził się na zwrot. Dziś Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie jest do zgodne z prawem.
Według sądu pobieranie podatku z tytułu dywidend byłby niezgodne z prawem swobodnego przepływu kapitału. Dzieje się tak dlatego, że fundusz amerykański działa na bardzo podobnych zasadach jak polskie fundusze inwestycyjne.
Negatywnie o odmowie fiskusa wypowiedział się też – już na początku kwietnia – Trybunał Sprawiedliwości, do którego trafiła sprawa. W polskim prawie fundusze spoza UE, które inwestują w akcje polskich spółek są wprawdzie zobowiązane do zapłacenia podatku od dywident, jednak nie w momencie, gdy mają siedzibę w Polsce.
Tak było właśnie w tym przypadku. Dzięki temu amerykańskie fundusze inwestycyjne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jakie są przyszłe kierunki rozwoju rynku elementów metalowych do mebli?
Przyszłość rynku elementów metalowych do mebli zapowiada się obiecująco, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania oraz znaczenie jakości w produkcji. W miarę jak technologie produkcji ewoluują, a preferencje konsumentów się zmieniają, sektor ten będzie musiał dostosować się do n

Rola szkoleń dla operatorów w utrzymaniu wysokiej sprawności urządzeń elektrycznych
Szkolenia dla operatorów odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej sprawności urządzeń elektrycznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pracowników możliwe jest zapewnienie efektywności produkcji oraz bezpieczeństwa pracy. W kolejnych częściach artykułu przedstawione zostaną korzyści płynące z