Nieopodatkowane fundusze amerykańskie
Od 2010 roku osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze amerykańskie mogły obserwować spór między Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company, który inwestuje w polskie spółki, a rodzimym fiskusem. Chodziło tu o zwrot nadpłaty podatku od dywidend za lata 2005-2006.
Urząd nie zgodził się na zwrot. Dziś Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie jest do zgodne z prawem.
Według sądu pobieranie podatku z tytułu dywidend byłby niezgodne z prawem swobodnego przepływu kapitału. Dzieje się tak dlatego, że fundusz amerykański działa na bardzo podobnych zasadach jak polskie fundusze inwestycyjne.
Negatywnie o odmowie fiskusa wypowiedział się też – już na początku kwietnia – Trybunał Sprawiedliwości, do którego trafiła sprawa. W polskim prawie fundusze spoza UE, które inwestują w akcje polskich spółek są wprawdzie zobowiązane do zapłacenia podatku od dywident, jednak nie w momencie, gdy mają siedzibę w Polsce.
Tak było właśnie w tym przypadku. Dzięki temu amerykańskie fundusze inwestycyjne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT.
Polecane artykuły
Rola, jaką pełnią projekty domów
Ogólnie projekty domów to praktycznie początek drogi do ich zbudowanie. Nie posiadając tego rodzaju nakreślonych specyfikacji technicznych i opracowanego wzorca nikt nie może rozpoczynać jakiejkolwiek inwestycji związanej z budową domu. Chodzi, bowiem o to, że projekty domów to swoiste podwaliny pr
Dokonywanie wyboru jednego z projektów gotowych
Chcąc zbudować dom najlepiej jest udać się do specjalistów, którzy dobrze znają się na projektowaniu nieruchomości. W firmach projektowo-archiotektonicznych oraz budowlanych dostępne są zarówno projekty domów gotowe, jak i te wykonywane na konkretne zamówienie klienta. Specjaliści wykonają dla nas p