Nieopodatkowane fundusze amerykańskie

Od 2010 roku osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze amerykańskie mogły obserwować spór między Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company, który inwestuje w polskie spółki, a rodzimym fiskusem. Chodziło tu o zwrot nadpłaty podatku od dywidend za lata 2005-2006.
Urząd nie zgodził się na zwrot. Dziś Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie jest do zgodne z prawem.
Według sądu pobieranie podatku z tytułu dywidend byłby niezgodne z prawem swobodnego przepływu kapitału. Dzieje się tak dlatego, że fundusz amerykański działa na bardzo podobnych zasadach jak polskie fundusze inwestycyjne.
Negatywnie o odmowie fiskusa wypowiedział się też – już na początku kwietnia – Trybunał Sprawiedliwości, do którego trafiła sprawa. W polskim prawie fundusze spoza UE, które inwestują w akcje polskich spółek są wprawdzie zobowiązane do zapłacenia podatku od dywident, jednak nie w momencie, gdy mają siedzibę w Polsce.
Tak było właśnie w tym przypadku. Dzięki temu amerykańskie fundusze inwestycyjne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

W jaki sposób coaching może wspierać proces rekrutacji w executive search?
Coaching w kontekście rekrutacji odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu i selekcji najlepszych kandydatów. Dzięki technikom coachingowym rekruterzy zyskują lepsze zrozumienie potrzeb klientów oraz oczekiwań osób aplikujących. To podejście wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego, przynosząc korzyś

Optymalny plan wyglądu i budowy domu
Założyłeś rodzinę. Brakuje wam miejsca do mieszkania. Planujecie mieć dziecko. Chcesz wybudować sobie dom. Marzycie z żoną o pięknym miejscu z ogródkiem, gdzie moglibyście razem z najbliższymi spędzić najpiękniejsze chwile swojego życia? Nie znasz się na tym? Nie wiesz, jaki dom będzie dla was najod