Akcja.

Kupowanie akcji jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku obligacji. Nie chodzi tu jednak o fakt zagmatwanego zawierania transakcji. Charakterystyczną cechą akcji jest ich złożony charakter. Zawierają one w sobie jednocześnie prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym.
Właściciel akcji może czerpać z tytułu jej posiadania korzyści materialne. Przede wszystkim przysługuje mu prawo do dywidendy, czyli udziału w podziale zysków spółki. Istnieje tu określona kwota, która zostaje rozdzielona pomiędzy akcjonariuszy. W momencie likwidacji przedsiębiorstwa czy spółki, akcjonariusz posiada również niepodważalną możliwość wzięcia udziału w podziale jej majątku.
Ważne w charakterystyce akcji są jednak także niematerialne prawa, które wynikają z jej posiadania. Mowa tutaj przede wszystkim o możliwości głosowania podczas zgromadzeń akcjonariuszy. W ten sposób posiadacz akcji ma prawo uczestniczyć w rozwoju firmy i pośrednio wpływać na podejmowane przez zarząd firmy decyzje. Co więcej, w niektórych przypadkach akcje upoważniają ich właściciela do zasiadania w zarządzie spółki lub jej radzie nadzorczej.
W żadnym przypadku nie możemy także pozbawić akcjonariusza możliwości uczestniczenia w walnych zgromadzeniach.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jakie są przyszłe kierunki rozwoju rynku elementów metalowych do mebli?
Przyszłość rynku elementów metalowych do mebli zapowiada się obiecująco, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania oraz znaczenie jakości w produkcji. W miarę jak technologie produkcji ewoluują, a preferencje konsumentów się zmieniają, sektor ten będzie musiał dostosować się do n

Rola szkoleń dla operatorów w utrzymaniu wysokiej sprawności urządzeń elektrycznych
Szkolenia dla operatorów odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej sprawności urządzeń elektrycznych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pracowników możliwe jest zapewnienie efektywności produkcji oraz bezpieczeństwa pracy. W kolejnych częściach artykułu przedstawione zostaną korzyści płynące z