Wybieramy schody: kręcone czy proste?

Nie ma funkcjonalnego domu z więcej niż jedną kondygnacją, jeśli nie pojawią się w nim schody. Stanowią one jeden z podstawowych ciągów komunikacyjnych. Za ich pomocą możemy dostać się z jednego piętra na drugie i w zasadzie na tym kończą się ich podstawowe funkcje. Naturalnie możemy także traktować schody w kategoriach estetycznych. Ładnie wykonane na pewno wniosą coś dekoracyjnego do wnętrza domu, ale tu decyzja należy do inwestora.

Bardziej efektowne schody będą bowiem droższe, stąd pojawia się dość czytelna tendencja, aby budować je w możliwie prostej postaci. Tu musi pojawić się jedno z ważniejszych pytań. Czy decydować się na schody kręcone, czy jednak na schody proste? Argumenty pojawiają się rozmaite. Przede wszystkim schody powinny być praktyczne, a posługiwanie się nimi nie powinno nikomu sprawić żadnego problemu. Jeśli ktoś z powodu zwyrodnień czy urazów ma kłopot z poruszaniem się, każda dodatkowa komplikacja w swobodzie ruchu może być sporym problemem.

Generalnie takie osoby nie lubią schodów kręconych i trudno się im dziwić. Jeśli więc możemy, starajmy się stawiać na opcję prostą. Jest dogodniejsza, bardziej uniwersalna i łatwiejsza pod względem konstrukcyjnym. Okazuje się jednak, że nie zawsze sprawy wyglądają tak – nomen omen – prosto. Proste lub kręcone – w praktyce decydują rozmaite argumenty Brak odpowiedniego metrażu może sprawić, że konstrukcja prostych schodów okaże się niemożliwa.

Dzieje się tak, ponieważ proste schody zajmują więcej miejsca i tej przestrzeni czasami brakuje. W takich sytuacjach jedynym dostępnym rozwiązaniem okazują się schody kręcone, z jakimi wiążą się pewne wady. Naturalnie do wszystkiego można się przyzwyczaić, jednakże wspomniane osoby mające problemy z poruszaniem się mogą w takiej sytuacji czuć dyskomfort. Takiego faktu na pewno nie wolno ignorować, podejmując decyzję o typie montowanych schodów. Ścierają się zatem różne potrzeby i odmienne argumenty.

Najważniejsze są preferencje inwestora i wspomniane względy praktyczne. Przy braku możliwości wybudowania w domu schodów prostych, te kręcone rysują się jako alternatywa pozwalająca zaoszczędzić miejsce, jednakże często schody kręcone są zdecydowanie droższe. Stanowią bowiem konstrukcję bardziej skomplikowaną i co za tym idzie trudniej jest na nich zaoszczędzić. Nim zapadnie ostateczna decyzja, warto zapoznać się z różnymi ofertami wykonawców. Być może uda się znaleźć propozycję przedstawiającą doskonały stosunek jakości do ceny.