Obsesja na punkcie szczupłej sylwetki

Media wykreowały wizerunek osoby szczupłej jako tej, która odnosi sukcesy, jest atrakcyjna, zadbana i dąży do samodoskonalenia. Osoby z nadwagą postrzega się jako nieatrakcyjne, leniwe i niedbające o siebie.

To sprawia, że kobiety, zwłaszcza młode, wierzą, że szczupła sylwetka jest kluczem do kariery, miłości i dobry relacji towarzyskich, i obsesyjnie dążą do uzyskania zgrabnej sylwetki. Koncentracja na atrakcyjnym wyglądzie i chęć osiągnięcia sylwetki modelki w wielu przypadkach jest przyczyną frustracji i rozwoju chorób problemów związanych z zaburzeniami odżywiania się.

Młodzi ludzie, z powodu braku samoakceptacji, chcąc zaistnieć w świecie i przypodobać się rówieśnikom zaczynają obsesyjnie myśleć o własnym wyglądzie. Presja otoczenia, w którym żyjemy sprawia, że potrzeba bycia szczupłym jest ogromna.

To wszystko powoduje, że dążymy do bycia szczupłym i odchudzamy się. Wiele osób jednak zapomina w tym o zdrowym rozsądku i w ten sposób zapada na anoreksję czy bulimię, które są niebezpiecznymi chorobami.