Śladami gladiatorów

Koloseum to wyjątkowe miejsce, które powszechnie kojarzone jest ze starożytnym Rzymem. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli zwrócić uwagę na fakt, że po dziś dzień stanowi wizytówkę Wiecznego Miasta.

Jeśli fascynuje cię zwiedzanie atrakcji turystycznych starożytnych miast, podczas swoich wakacji z pewnością nie możesz pominąć Amfiteatru Flawiuszów. Koloseum pierwotnie stanowiło arenę, na której odbywały się walki gladiatorów.

Warto pamiętać o przelanej w tym miejscu krwi podczas zwiedzania. W ten sposób wrażenie wywrze na nas nie tylko ogrom konstrukcji, ale również charakterystyczny klimat niepraktykowanej już współcześnie, okrutnej rozrywki.

Zwiedzając wnętrze ogromnej budowli, dobrze zwrócić uwagę także na system skomplikowanych korytarzy. Mieściły się w nich przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt oraz dźwigi, które miały za zadanie wnosić je na scenę.

Budowla postawiona została na planie elipsy, a na krańcach jej dalszej osi można znaleźć dwie bramy: jedną z nich wchodzili gladiatorzy, a drugą wynoszono ciała poległych. Ciekawostką jest, jak wnikliwie została przemyślana konstrukcja tej starożytnej budowli.

Rozgorzały emocjami tłum, po zakończeniu rozrywki nie musiał tłoczyć się w kolejkach – osiemdziesiąt wyjść umieszczonych na parterze umożliwiało opuszczenie Koloseum w ciągu… 10 minut!  .