Nie zapomnij o schłodzeniu głowy

Kąpiel w saunie polega na naprzemiennym wchodzeniu do komory grzewczej i schładzaniu ciała. Pierwszy prysznic musi wziąć ze względów higienicznych przed wejściem do nagrzanego pomieszczenia. Gdy posiedzimy w środku kilkanaście minut, czeka nas kolejne wejście – tym razem pod chłodną wodę. To samo robimy podczas kolejnej przerwy i po ostatnim wyjściu. Podczas każdego schładzania ciała, niezależnie od tego, czy robimy to pod prysznicem, w otwartym zbiorniku czy w wannie, musimy pamiętać, by schłodzić całe ciało – łącznie z głową.

Czy może nawet – schłodzić przede wszystkim głowę. To właśnie ta część naszego ciała jest mocno wrażliwa na przegrzanie. Jeśli chcemy uniknąć zawrotów czy bólów głowy, polanie jej chłodną wodą i dokładne osuszenie przed powtórnym wejściem do komory jest bardzo wskazane. Zawroty głowy mogą się pojawić również wtedy, gdy spędzamy czas w komorze grzewczej w pozycji leżącej, a następnie szybko zerwiemy się do wyjścia. O ile nie musimy wychodzić natychmiast, np.

z powodu złego samopoczucia, najlepiej najpierw zamienić pozę horyzontalną na siedzącą i tak spędzić parę minut przed wyjściem.