Naturalna i zdrowa żywność

W poprzednim tekście wywołaliśmy tematykę związaną z żywnością – teraz pora rozwinąć ten wątek. Otóż z punktu widzenia codziennego odżywiania każdego z nas fundamentalne znaczenie mają produkty rolne. Im lepszej są jakości, tym lepiej jemy, a wcale nie jest to sprawa oczywista.

Warzywa, owoce czy mięso pochodzące z wielkich hodowli o wysokiej wydajności nierzadko odbiegają od tego, co można zjeść kupując to samo „u gospodarza”. Czystość powietrza i zasobów naturalnych w danym regionie silnie wpływa na to, jakie są efekty działalności rolniczej. Tam, gdzie jest czysto i naturalnie rolnictwo daje nam lepsze surowce.

Polska wschodnia może się nimi pochwalić, ponieważ tam właśnie znajduje się najwięcej upraw ekologicznych. Praktyki rolnictwa tradycyjnego pozostały tam żywe i choć wiążą się one z niższą wydajnością, to już jakość jarzyn, owoców, zbóż czy nabiału jest nieporównywalna z innymi obszarami Polski. Nie bez powodu regionalne produkty ze wschodu są hitem na targach i jarmarkach w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.