Kiedy złożyć wniosek o wsparcie z Funduszy Europejskich?

Unia Europejska, jako organizacja, działa nieprzerwanie. To stwierdzenie nie dotyczy jednak wszystkich realizowanych przez nią programów.

Dlatego jeśli chcesz starać się o dotację z funduszy europejskich, najlepiej już pod koniec roku zacząć poszukiwania odpowiedniego dla siebie programu. To właśnie wtedy publikowane są harmonogramy wszystkich konkursów przewidzianych na nadchodzący rok.

Wnioski o wsparcie płynące z określonego programu należy składać w dokładnie określonych terminach. Gdy już wybierzesz program, który może wesprzeć realizację twojego pomysłu, sprawdź, kiedy odbywa się nabór wniosków w jego obrębie.

To nieprzekraczalny termin, a niedopatrzenie w tym zakresie może skutkować nieuzyskaniem dotacji nawet jeśli twój projekt jest naprawdę przemyślany i przyszłościowy. Gdy już zostanie ogłoszony nabór do wybranego przez ciebie konkursu, jeszcze raz sprawdź swój projekt.

Tym razem przyjrzyj się mu pod kątem szczegółowych wymagań konkretnego konkursu. Zwróć szczególną uwagę na regulamin oraz kartę oceny projektu, która pokazuje, na co komisja będzie zwracała szczególną uwagę.

Dzięki temu upewnisz się, że spełniasz wszystkie założenia. Pamiętaj, że harmonogram obowiązuje także w sytuacjach, gdy starasz się o wsparcie z tytułu kredytu lub pożyczki.

W takich przypadkach zdarza się jednak również, że nabór prowadzony jest w trybie ciągłym.