Jakie są cechy domu energooszczędnego?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby ich dom był w pełni energooszczędny. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za prąd czy gaz. Jaki dom nazwiemy energooszczędnym? Specjaliści są zgodni, że musi on spełnić kilka wytycznych. Podstawowym założeniem jest kształt domu. W większości przypadków bardziej energooszczędne będą domy o zwartej bryle. Idealnym rozwiązaniem jest prosta bryła, w której nie ma załamań czy balkonów. W ten sposób zyskuje się najlepszą proporcję powierzchni użytkowej do powierzchni przegród zewnętrznych.
Przeczytaj również: Dom, w którym będzie się nam dobrze mieszkać
Najczęściej w energooszczędnych domach unika się stosowania poddaszy użytkowych. Wynika to z konieczności ich dodatkowej izolacji. Poddasze trzeba bowiem ocieplić bardzo starannie, z najwyższą dbałością o szczegóły. Warto również pamiętać, że wszelkie skosy zazwyczaj negatywnie wpływają na wykorzystanie powierzchni użytkowej. Poza kształtem energooszczędnego domu równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Wielu specjalistów zaleca, aby pomieszczenia o zbliżonej temperaturze wewnętrznej umieszczać w pobliżu siebie. Warto przy tym uwzględnić rozmieszczenie względem stron świata.
Przeczytaj również: Piękny ogród – architektura krajobrazu
Powszechnie wiadomo, że pomieszczenia ułożone po stronie północnej są chłodniejsze w porównaniu do pomieszczeń np. południowych. Z tego powodu w północnej części domu najlepiej rozmieścić np. kotłownię. Ponadto wszelkie pomieszczenia sanitarne również powinny sąsiadować ze sobą. Dzięki temu można utworzyć węzeł sanitarny. W ten sposób można obniżyć koszty prac instalacyjnych, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody.
Przeczytaj również: Dokonywanie wyboru jednego z projektów gotowych
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Chirurgiczne usunięcie wiszących brodawek – kiedy jest niezbędne?
Wprowadzenie do tematu wiszących brodawek pozwala zrozumieć istotę problemu oraz przyczyny ich powstawania. Wiszące brodawki to zmiany skórne, które mogą być wynikiem zarażenia wirusem HPV, podeszłego wieku czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Interwencja chirurgiczna staje się konieczna w przypadku

Jabłoń ananas – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jabłoń ananasowa to roślina, która zyskuje popularność dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi i smakowi owoców. Uprawa tej odmiany w ogrodzie przynosi liczne korzyści, takie jak oryginalne owoce oraz dekoracyjny charakter. Warto zwrócić uwagę na jabłoń ananasową, aby wzbogacić swój ogród o interesując