Jak wyglądało ogrzewanie i ocieplanie domu dawno temu?

Współcześnie mamy możliwość ogrzewania naszych mieszkań z użyciem zaawansowanych, nowoczesnych technologii. Rzadko kto narzeka na niskie temperatury wewnątrz domu zimą. Jednak taka wygodna nie istniała zawsze. Jak dawniej ludzie radzili sobie z wyzwaniem ogrzewania wnętrza swoich domostw? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule poniżej.
Termoizolacja budynków w przeszłości

Stosowanie termoizolacji jest znane ludziom od lat 50 minionego wieku.

Wcześniej stosowaliśmy bardzo prymitywne rozwiązania, a wśród nich ocieplanie przez użycie słomy. Jednak nie będziemy cofać się aż tak daleko. Zaczniemy w miejscu, gdzie rozpoczyna się historia skutecznej termoizolacji, jaka na przestrzeni lat uległa ogromnej ewolucji. Na początku znaliśmy jedynie styropian, który do dzisiaj pojawia się wśród materiałów ociepleniowych. Materiał ten został stworzony w połowie XX wieku i nie zawodził użytkowników.

Jednak technologia nie chciała stanąć w miejscu i specjaliści od materiałoznawstwa poszli kilka kroków do przodu. Powstała wełna mineralizowana, która znacznie lepiej chroniła nie tylko przed niskimi temperaturami wnętrza domów, ale także była odporniejsza na występowanie pożarów niż łatwopalny styropian. Kilkanaście lat temu hitem okazało się stosowanie siatki z włókna szklanego, a także klei z dużą ilością polimerów. Materiały te znacznie poprawiły jakość wykonywanych ociepleń budynków. Współczynnik przepuszczalności znacznie się obniżał.

Obecnie najnowsze technologie sprowadzają go na poziom tak niski jak wcześniej nawet sobie nie wyobrażano! Od lat kwestią problematyczną jest ostateczna decyzja co do rodzaju tynku, który ma pokrywać całość wykonanego oświetlenia. Może on być wykonany z silikonu, akrylu lub minerałów. Wraz z postępem technologii ludzie zaczęli mieszać wszystkie dostępne rodzaje otrzymując coraz lepsze właściwości i trwałość tynków. Postęp technologiczny doprowadził do tego, że obecnie coraz częściej decydujemy się na ocieplanie budynków z wykorzystaniem zupełnie innych materiałów niż w latach 50. XX wieku.

Do najnowszych wynalazków technologicznych należą: areożele z izolacyjnym tlenkiem krzemu, płyty wykonane z poliuretanu, maty poliestrowe, folie metalizowanej wchodzące w skład termoizolacji wykorzystującej do ocieplenia pomieszczeń promienie słoneczne. Izolacji poddajemy już nie tylko ściany, ale także dachy. Parę wieków temu byłoby to abstrakcją. Dzisiaj bardzo ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w mieszkaniach wykonanych z cegieł i uszczelnianych słomą! Doceniamy rozwój technologii i notorycznie dążymy do jej polepszania. Doceniając obecny dobrostan na rynku i wśród technik ocieplania należy podjąć najlepszą z możliwych decyzji dotyczących wyboru sposobu i materiałów, które zagwarantują trwałe ogrzanie mieszkania.

Uwzględniając własne predyspozycje i możliwości finansowe możemy bez zbędnych nerwów i obaw rozpocząć przygodę z ociepleniem murów rodzinnego gniazda.