Jak wybrać farbę do ścian?

Wiele osób decyduje się na malowanie ścian. Obecnie farby do malowania ścian można znaleźć w niemalże każdym kolorze. Warto jednak pamiętać, że producenci oferują zazwyczaj bardzo zróżnicowane parametry swoich produktów. Duża różnorodność farb często powoduje, że mamy trudności z wyborem tej najbardziej odpowiedniej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie farb? Jednym z najważniejszych kryteriów jest trwałość farby. Ponadto farba powinna być dopasowana do przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Inną wybierzemy zatem farbę do wilgotnego pomieszczenia, a inną do suchego. Dla wielu osób istotnym parametrem jest wydajność farby.

Od tego m.in. zależy ilość zakupionej farby. Ponadto od wydajności farby zależy też całkowity koszt malowania.

Wydajność farby wyrażana jest w metrach kwadratowych na litr farby. Wielu producentów reklamuje swoje farby jako odporne na ścieranie. Jest to również bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Wiele osób wybierając farbę zwraca uwagę wyłącznie na kolor.

Tymczasem równie istotny jest połysk. To od niego zależy wygląd ścian. W wielu gospodarstwach domowych stosuje się farby matowe, jednak te z połyskiem stają się coraz popularniejsze. Warto wspomnieć, że farby z połyskiem są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu, co stanowi ich niewątpliwą zaletę.

W przypadku alergików warto zwrócić uwagę na hipoalergiczność farby. Na opakowaniu można znaleźć stosowną informację, dzięki której zyskamy pewność, że składniki farby nie będą wywoływać różnych objawów alergicznych.