Często popełniane błędy

Sauna jest sposobem na przyjemnie spędzanie czasu i tak też należy do niej podchodzić. Wówczas uda nam się uniknąć kilku podstawowych błędów, które popełniają niedoświadczeni bywalcy saun. Pomyłka numer jeden to zbyt długie przebywanie wewnątrz komory grzewczej. Kilkanaście minut na jedno wejście najczęściej w zupełności wystarcza. Dłuższy pobyt może okazać się nie tylko niezbyt przyjemny, ale nawet niebezpieczny.

Jeśli przestajesz czuć się komfortowo, a minęło dopiero parę minut – nie wahaj się wyjść. Sauna to nie zawody na wytrzymałość. Długi pobyt i tak nie przyniesie Ci żadnych korzyści. To samo dotyczy ilości wejść. Specjaliści uważają, że trzy razy to liczba całkowicie wystarczająca.

Co więcej, kolejne wejścia nie dają już żadnych pozytywnych skutków, więc lepiej poświęcić ten czas na relaks poza komorą grzewczą i dokładne schładzanie organizmu. To ostatnie dotyczy kolejnej pomyłki. Nie każdy pamięta, by dokładnie schłodzić ciało. Tymczasem ma to duże znaczenie dla zdrowia i komfortu przebywania w saunie. Przynajmniej kilka minut na każdej przerwie poświęćmy na ochładzanie.

Pamiętajmy również o zanurzeniu w chłodnej wodzie głowy.